סמינריון | עבודות אקדמיות [החל משאלת המחקר]

סטודנט, אם הגעת הנה, ניתן להניח כי הנך בשלב כלשהו של הכנת סמינריון או עבודה אקדמית כגון עבודת גמר או פרוייקט.

כמו למרבית המשימות גם לסמינריון או עבודות אקדמיות מסוגים שונים יש סדר , מבנה ותהליך ( כדי שייצא מושלם!)

נושא לסמינריון או לעבודה האקדמית ( פרוייקט/גמר/פרוס)

אתה יכול לקבל את הנושא שהוקצה לך מהמרצה, או שאתה עשוי להיות חופשי לכתוב על פי בחירתך. אם אתה מקבל את הנושא, אתה צריך לחשוב על סוג המסמך שאתה רוצה לייצר. האם זה צריך להיות סקירה כללית של הנושא או ניתוח מסוים? צמצם את המיקוד שלך במידת הצורך. אך אם לא הוקצה לך נושא, יש לך קצת יותר עבודה לעשות… אבל הצד בחיובי הוא שעם הקושי בבחירת הנושא קיבלת הזדמנות ויתרון לבחור נושא מעניין או רלוונטי לך אישית.

ראשית, עליך להגדיר את המטרה שלך. האם המאמר שלך אמור להיות "מאמר המבשר משהו?" או "משכנע" . לשם כך, תצטרך לעשות קצת מחקר על נושאים שאתה מוצא מעניינים אותך. תחשוב על החיים שלך, העבודה שלך, ההרצאות שאהבת במיוחד. למה זה מעניין אותך? שים את הנושאים האלה ברשימה. לבסוף, עליך להעריך את האפשרויות שרשמת ולבדוק האם המטרה שלך היא "לבשר בשורה", "לשכנע" תשתדל לבחור נושא שכבר למדת עליו.

הכן מתאר או תרשים של הרעיונות שלך

הכן מתאר או תרשים של הרעיונות שלך, כיצד זה ממש יזרום בעבודה. כדי לכתוב סמינריון מוצלח, עליך לארגן את המחשבות שלך. על ידי לקיחת מה שכבר נמצא בראש שלך והעברתו לנייר, כך אתה יכול לראות קשרים וקישורים בין רעיונות בצורה ברורה יותר.

המבנה ישמש בסיס איתן להמשך כתיבת העבודה שלך. השתמש בתרשים או בסקיצה כדי לרשום את הרעיונות שלך ולארגן אותם בצורה מסודרת.

  • כתוב את הנושא שלך באמצע הדף. צייר שלוש עד חמש שורות הסתעפות מן הנושא
  • כתוב את הרעיונות העיקריים שלך בסוף קווים אלה של ההסתעפות
  •  צייר שורות נוספות ש"יוצאים" מהרעיונות העיקריים האלה וכלול את כל המחשבות שיש לך על הרעיונות האלה.
  • אם אתה מעדיף ליצור מתאר כללי יותר , כתוב את הנושא בראש הדף. משם, עליך להתחיל רשימה של הרעיונות העיקריים שלך( תשאיר מקום מתחת לכל אחד)
  • הקפד לרשום רעיונות קטנים אחרים הקשורים לכל רעיון ראשי שרשמת!. פעולה זו תאפשר לך לראות את הקשרים וזה יעזור לך לכתוב סמינריון בצורה מאורגנת יותר.

 

כתוב את ההצרה שלך והמטרה שלך עכשיו

לאחר שבחרת נושא ומיינת את הרעיונות שלך לקטגוריות רלוונטיות, עליך ליצור מעין הצהרה. הצהרת העבודה האקדמית שלך שלך מספרת לקורא את נקודות החיבור בכל חלק במסמך או בעבודה.

התסתכל על התרשים. מהם הרעיונות העיקריים? משפט ההצהרה שלך , נושא  שלך יהיה שני חלקים. החלק הראשון קובע את הנושא, והחלק השני מציין את נקודת החיבור או שאלת המחקר. לדוגמה, אם היית כותב על ביל קלינטון ועל השפעתו על ארצות הברית, ההצהרה המתאימה תהיה אמנם מכילה ביל קליטון והשפעתו אך השאלה יכולה להיות כיצד כהונתו של ביל קלינטון השפיע על עתידה של ארצות הברית .

דוגמה נוספת של הצהרה או שאלת מחקר היא "מאפיינים" : מהם המאפיינים של ממשל קליטון. אבל זה לא מספיק -> חזור לתרשים ובחר היבט מסויים וממוקד! גם משהו כמו כיצד בא לידי ביטוי …. יכול לתת מענה הולם.

כתוב את גוף עבודת הסמינריון

גוף המאמר שלך מתווכח, מסביר או מתאר את הנושא שלך. כל רעיון מרכזי שכתבת בתרשים או בקווי מתאר שלך יהפוך לחלק נפרד בתוך הגוף של המאמר שלך. כל פסקה בגוף הסמינריון  יהיה באותו מבנה בסיסי.

התחל על ידי כתיבת אחד הרעיונות העיקריים שלך כמו משפט ההיכרות. לאחר מכן, לכתוב כל אחד מהרעיונות התומכים שלך בפורמט של משפט או פסקה קצרה, אבל כדאי להשאיר מקום לשלושה או ארבעה קווים נוספים  בין כל נקודה- על מנת שתוכל  לחזור ולתת דוגמאות מפורטות . מלא את החללים האלה במידע שיסייע לקשר רעיונות קטנים יותר יחד.

כתוב את ההקדמה, או טיוטא למבוא קצר 

עכשיו לאחר שפיתחת את התזה שלך ואת הגוף הכולל של הסמינריון שלך, עליך לכתוב הקדמה או מבוא קצר. ההקדמה צריכה למשוך את תשומת הלב של הקורא ולהראות את מוקד העבודה שלך.

התחל עם "חטיפה" של  תשומת לב הקורא. אתה יכול להשתמש במידע מזעזע, דיאלוג, סיפור, ציטוט, או סיכום פשוט של הנושא שלך.

" מתוך 33 מקרה רצח במשפחה בחודש האחרון של שנת 2017, היה זה רצח של אישה על ידי הבעל" , הארץ

בכל צורה שלא שתבחר, ודא כי היא קשורה עם נושא העבודה האקדמית שלך

לכתוב את המסקנה ( לפני כתיבה סופית של דיון ומסקנות)

המסקנה מביאה לסגירת הנושא ומסכמת את הרעיונות הכוללים שלך תוך מתן נקודת מבט סופית על הנושא שלך.

המסקנה שלך צריכה להיות מורכבת משלושה עד חמישה משפטים חזקים. כל שעליך לעשות הוא לבדוק את עיר הדברים  ולספק חיזוק .

סמינריון – הפרטים הקטנים

לפני שאתה מחשיב את המסמך וורד שלך כסמינריון , או בסיס לעבודת סמינריון ,  אתה חייב לשים לב לכל הפרטים הקטנים. בדוק את סדר הפסקאות שלך, כללי ציטוט. הנקודות החזקות ביותר שלך צריכות להיות הפסקאות הראשונות והאחרונות , כשכל האחרים "נופלים" באמצע. כמו כן, ודא כי סדר הפסקאות הגיוני. בעיקר אם המאמר שלך מתאר תהליך.

 

בכל סמסטר, טופ סמינר מסייעת למאות תלמידים, אנו מעניקים מידי סימסטר סיוע ראשוני ללא תשלום על ידי ייעוץ והכוונה .

בהצלחה!

 

טופ סמינר סמינריון הכנת עבודה אקדמית