סמינריון בגיאוגרפיה – האקלים באוגנדה , סיוע בעבודות בגיאוגרפיה

סמינריון בגיאוגרפיה – האקלים באוגנדה , סיוע בעבודות בגיאוגרפיה

סמינריון בגיאוגרפיה – האקלים באוגנדה ( עבודות בגיאוגרפיה)

עבודות בגיאוגרפיה

  1. ניתוח הקלימטולוגיה ומאפייני הקיצון:

אוגנדה נמצאת על הרמה של מזרח אפריקה ומסתרעת בין קו רוחב בדרום לקו רוחב 5 בצפון. המשטר האקלימי הוא טרופי, אבל ממוזג יותר בשל גובהה הטופוגרפי של המדינה. הטמפרטורות משתנות מאוד במהלך השנה, אך הן מעט גבוהות יותר בצפון המדינה, שגובל במישור הסודני והוט נמוך יותר. משרע הטמפרטורות נע בין 20 מעלות צלזיוס בדרום מערב, שהוא האזור הקריר ביותר ונעים עד 25 מעלות צלזיוס בצפון, שהוא החם ביותר.

מימין, מפת טמפרטורות של אוגנדה (מתוך: www.bestcountryreports.com)

משמאל, מפה טופוגרפית של אוגנדה (מתוך: Wikipedia – Uganda)

משטר הגשמים מושפע בעיקר מאזור ההתכנסות הבין-טרופי ותזוזתו משנה לשנה. זה הוא אזור של רצועה צרה ולא רציפה של עננות ערמתית המלווה בסופות רעמים ומשקעים מרובים מאוד המקבילה לקו המשווה ונוצרת באיזור התכנסות הרוחות הפסאטיות משני חצאי כדור הארץ. רצועה זו נודדת על בסיס עונתי (מילון מונחים מטאורולוגי). בין החודשים אוקטובר-גצמבר, הרצועה נעה לכיוון דרום. זוהי עונת הגשמים הקצרה. לעומתה, בחודשים מרץ-מאי, הרצועה נעה חזרה צפונה ובכך יוצרת את עונת הגשמים הארוכה. כמות המשקעים הממוצעת בעונות הרטובות נעה בין 50-200 מ"מ לחודש, בממוצע, אך משתנה ממקום למקום ועשויה להגיע אף עד 300 מ"מ בחודש בחלק מהמקומות. תנודותיה של הרצועה הבין טרופית משתנות משנה לשנה, כך שמשך העונות הגשומות ומועד תחילתן וסיומן משתנים במידה

ניכרת. שינויים אלה מושפעים במידה ניכרת מהטמפרטורות של שטח פני המים באוקיינוס ההודי. אחד מהגורמים המשמעותיים ביותר המכתיבים שינוי בטמפרטורות המים באוקיינוס ההודי, היא תופעת האל ניניו בתנודה דרומה המביאה עימה כמות משקעים רבה יותר מהממוצע בעונת הגשמים הקצרה. התופעה ההפוכה, לה ניניה, גורמת לעונות יבשות יותר מהממוצע. (UNDP 2012).

 

תופעת הקיצון המשמעותית ביותר המשפיעה על האקלים באוגנדה היא האל ניניו-התנודה הדרומית. זוהי תופעה שבה "רצועה" של מים בטמפרטורה גבוהה באופן אנומלי (לא צפוי ובלתי מוסבר) המתפתחת לעתים לאורך החוף המערבי של דרום אמריקה וגוררת בעקבותיה שינויי אקלים ברחבי האוקיינוס השקט.  בנוסף, חל שינוי בלחץ על פני שטח המים לאורך החוף המזרחי הטרופי של האוקיינוס השקט, שגורר בעקבותיו התחממות ולאחר מכן, בשלב השני וההפוך, המכונה, לה ניניה, נגרמת התקררות. במקביל, חלות תמורות בלחץ האויר על פני השטח לאורך החוף המערבי הטרופי של אוקיינוס זה. המנגנונים המחוללים את התופעה עדיין לא ברורים דיים, אך מחקרים מראים שתדירות התופעה חלה בין 2-7 שנים. ההשלכות של האל ניניו באוגנדה דומות להשכלותיו הגלובליות ומדובר בשינויי מזג טויר קיצוניים, הנעים בין שטפונות לצורת קשה. ספציפית באוגנדה, תופעה זו משפיעה במידה ניכרת על גידולי התה. תנאי מזג אויר נוחים בעבר ואף בהווה, מאפשרים לאוגנדה להיות מובילה עולמית באיכות התה שהיא מגדלת.