סמינריון דיכאון אחרי לידה

סמינריון דיכאון אחרי לידה

סמינריון דיכאון אחרי לידה

עבודה לדוגמא , סמינריון מהמאגר שלנו , תוכלו להתרשם

מבוא

סקירה תיאורטית- תיאוריות התפתחות הילד ודיכאון לאחר לידה בקרב האימהות

1 מהו דיכאון  אחרי לידה, וכיצד ניתן לזהות אותו – סמינריון דיכאון

2 השפעת הדיכאון לאחר לידה על התפתחות התינוק

3 הקשר בין תיווך מנגנוני התפתחות הילד לבין אם הסובלת מדיכאון לאחר לידה PPD

4 דיכאון לאחר לידה והשפעתו על היחסים בין אם לתינוק, והילד במסלול הגדילה  – תיאוריות התפתחותי

5 סיכום הסקירה התיאורטית

סקירת מחקרים

1 רקע

2 מילות חיפוש ותגיות

3 מבנה הפרק

4 מאמר מס' 1 – פסיכופתולוגיה באמהות והשפעות על אינטראקציות בין  האם לתינוק: מחקר פיילוט

3.5 מאמר מס' 2  –  דיכאון אחרי לידה – ההשפעה על נשים וילדים והתערבויות על מנת לשפר את מערכת ה

ם לתינוק

6 מאמר מס' 3  –  תהליכי טיפול באימהות הסובלות מדיכאון, והשפעתם על התפתחות תקינה של הילד.

דיון

ביבליוגרפיה

 

 

1. מבוא

בעבודה זו , סמינריון דיכאון לאחר לידה , אבחן את השפעת הדיכאון אחרי לידה והשפעתו על התפתחות הילד. תסמונת דיכאון אחרי לידה היא התסמונת השכיחה בקרב נשים לאחר לידה, ובטווח הקרוב ללידה.

לדיכאון אחרי לידה השפעה רבה על התפתחותו של הילד גם בשלבים המוקדמים וגם בשלבים מאוחרים יותר של התפתחות הילד. תופעת הדיכאון הוגדרה על ידי ארגון הבריאות העולמי (WHO, 2010), כמחלה קשה בקרב נשים וגברים בכל גיל. אחד הסיכונים בתופעת הדיכאון הוא סיכון חיים, ובמידה ולא מטפלים בה כראוי היא עלולה להסתיים במוות, או בהתאבדות.  מחקרים עדכניים בתחום הרפואה מציינים כי תופעת הדיכאון לאחר לידה הוא הסיבוך השכיח ביותר בקרב נשים יולדות השכיחות כאשר שכיחות התופעה נעה סביב 10-30% מכלל אוכלוסיות היולדות. הטענות הרפואיות העוסקות בחקר הדיכאון לאחר לידה מציינים את שכיחות התופעה בתקופה של עד חצי שנה לאחר הלידה, וישנם מחקרים נוספים המציינים כי יכול להגיע לעד שנתיים מהלידה וזה הנזק ההולך המתפתח ועובר להתפתחותו של הילד.

אחד הגורמים המהותיים המובילים להתפרצות הדיכאון לאחר לידה בקרב נשים יולדות הם שילוב של מאפיינים גנטיים, ביולוגיים, פסיכולוגיים בתוספת שינויים הורמונאליים (ירידה במינון האסטרוגן, והפרוגסטרון המופיעה לאחר יציאת השלייה), אשר מערערים את האיזון בגוף וגורמים לפרץ הדיכאון.

מחקרים בתחום הלידה (Ayers, Joseph, McKenzie-McHarg, Slade & Wijma, 2008[1]), מציינים כי ללידה טראומטית השפעה רבה על התפרצות דיכאון אחר לידה, וקשר ישיר לבעיות התפתחותיות בקרב הילדים שנולדו לאם בלידה טראומטית.

מטרת המחקר הנוכחי היא לבחון את השפעת הדיכאון לאחר לידה על התפתחות הילד בטווחי הגילאים השונים. המחקר יעסוק בבחינת  הגורמים לשיבוש התפתחות התקינה של הילד, וקשרי הגומלין בין האם לילד. כאשר אני אבחן מודלים ספרותיים העוסקים בהתפתחות הילד, תיאוריות, ומודלים פסיכולוגיים, פסיכופתולוגיים בתחום התפתחות הילד.

2. סקירה תיאורטית- תיאוריות התפתחות הילד ודיכאון לאחר לידה בקרב האימהות

2.1 מהו דיכאון  אחרי לידה, וכיצד ניתן לזהות אותו PPD (Post Partum Depression)

תופעת הדיכאון לאחר לידה Post Partum Depression , הינו מצב שכיח בקרב נשים לאחר הריון המתאפיין בשינויים חדים בעיקר במצבי רוח, תחושות רבות של עצבות, ובכי, חרדה, דאגנות יתר, ובדידות (Horowitz, Bell, Trybulkski, Muntro, Moser, Hartz, 2001[2]).

תופעת הדיכאון לאחר לידה שכיחה בקרב נשים יולדות, כאשר עיקר התופעה היא פסיכופתולוגית (Righhetti-Velteme, Conne-Perreard, Bousquat & Manzano, 2002[3]), מחקרים הראו כי באופן עקבי גורמי הסיכון של הדיכאון לאחר הלידה נובעים בעיקר מדיכאון, וחרדה במהלך ההיריון, זוגיות מלחיצה, אורך חיים, ותופעות שכיחות של דיכאון שהיו בעבר. מסבירים החוקרים Raver & Leadbeater [4](1995),  כי התפתחות דיכאון לאחר לידה גורמת לפגיעה ממשית בטיפול בילדים, מתח נפשי, הערכה עצמית נמוכה, מצב סוציו אקונומי נמוך, מערכת יחסים שלילית הגורמים לפגיעה משמעותית בהמשך התפתחותו התקינה של הילד בהמשך חייו. ההשלכות של דיכאון לאחר לידה על האישה ועל הילדים הינה בעיה בריאותית עבור נשים, אך האבחנות עדיין לא מדויקות, ומציגות את גורם הבעיה העיקרי של תופעת הדיכאון.

 

החוקרים Horowitz et.al (2001), גילו במחקרם כי אימהות אשר סבלו מדיכאון אחר ילדיהם חוו בעיות התפתחותיות, התנהגותיות, ובעיות קוגניטיביות (שכליות), יותר מאשר ילדים לנשים שלא חוו דיכאון אחר לידה. דיכאון אחרי לידה בקרב נשים קיים בשיעורים של 10-15% מאוכלוסיית הנשים במערב, וכי ההשפעה על התפתחותם של הילדים במשפחה הינו בסיכון גבוה (Sinclair, Murray,1998[5]).

2.2 השפעת הדיכאון לאחר לידה על התפתחות התינוק

במסגרת מחקר בנושא השפעת הדיכאון לאחר לידה על התפתחות הילד (Campbell, Meyers, 1995[6]), עולה כי ככל שהדיכאון לאחר לידה בקרב נשים עמוק יותר כך תהיינה השפעות שליליות על התינוק והתפתחותו תיפגע. לפי החוקרים כאשר מתחיל הדיכאון בשבועות הראשונים של הלידה ונמשך מעל חצי שנה כך עולים הסיכונים להשפעות ארוכות טווח על התינוק מבחינת תהליך התפתחותו הרגשית, והקוגניטיבית. הסיכונים הדומיננטיים שעלול לסבול הילד הם בעיקר עיכוב ברכישת שפה, דיבור, עיכוב קוגניטיבי, הפרעות רגשיות, והסיבוך הגבוה הפרעות התנהגותיות.

 

2.2.1 התפתחות רגשית – Emotional development

ההתפתחות הרגשית של התינוק  מבוססת על פי תיאוריית ההתקשרות( 1988 ,Bowlby[7]), כאשר התינוק מוקף באנשים ובעיקר האם עימם הוא מפתח מערכת יחסי גומלין באמצעות גירויים מהסביבה עבורם הוא לוקח את המשמעויות הרגשיות, והאישיות. לפי Bowlby התינוק מפתח התנהגויות קבועות המעצבות את הקשר הבין אישי שלו עם האם, והמשפחה, והיכולת לחקות התנהגויות סביבו.

בתקופת החודשים לאחר הלידה התינוק מגבש התנהגויות המעצבות את תהליך התפתחותו הרגיש, וההתנהגותי באמצעות גירויים, ותלות עם אימו (הנקה, קרבה, וכד').

ההתפתחות הרגשית של הילד היא המנגנון החשוב ביותר בתהליך התפתחותו של הילד, וכי אימהות הסובלות מ-PPD, עשויות לגרום לילדיהם נזק התפתחותי ישיר שישפיע על כל חייהם.

2.2.2 התפתחות קוגניטיבית Cognitive development

תהליך ההתפתחות הקוגניטיבית של תינוקות שנולדו לאימהות הסובלות מדיכאון לאחר לידה הינו תהליך שלילי. כלומר במצב התפתחותי רגיל התינוקות נולדים לאימהות שאינן סובלות מדיכאון, ותחושת הרגשיות, והאמפתיה אשר הם משדרות לתינוק נתפש בו וה

טופ סמינר כתיבה איכותית של עבודות אקדמיות

טופ סמינר כתיבה איכותית של עבודות אקדמיות

וא למעשה יוצר תלות באם, בדומה לתיאוריית ההתקשרות (Murray, Carothers, 1997[8]).

סמינריון דיכאון : ההתפתחות הקוגניטיבית של תינוקות שנולדו לאימהות עם דיכאון לאחר לידה נבחנה במחקרם של החוקרים Murray & Cooper [9](1997), כאשר במחקר נדגמו כשניים עשר תינוקות בני שנתיים לאימהות שסבלו מדיכאון. מן המחקר עולה כי בקרב התינוקות שנולדו לאימהות שסבלו מדיכאון לאחר לידה תהליך ההתפתחותי היה איטי יותר (עיכוב בשפה, קשיי נשימה, התנהגות אימפולסיבית), בהשוואה לתינוקות שנולדו לאימהות שלא סבלו מדיכאון PPD).

 

 

[1] Ayers S, Joseph S, McKenzie-McHarg K, Slade P & Wijma K. (2008). Posttraumaticstress disorder following childbirth: Current issues andrecommendations for research. Journal of Psychosomatic Obstetrics & Gynaecology, 29(4), 240-250.

[2] Horowitz, J. A., Bell, M., Trybulski, J., Munro, B. H., Moser, D., Hartz, S. A. et al. (2001). Promoting responsiveness between mothers with depressive symptoms and their infants. J.Nurs.Scholarsh., 33, 323-329.

 

[3] Righetti-Veltema, M., Conne-Perreard, E., Bousquet, A., & Manzano, J. (2002). Postpartum depression and mother-infant relationship at 3 months old. Journal of Affective Disorders, 70, 291-306.

 

[4] Raver, C. C. & Leadbeater, B. J. (1995). Factors influencing joint attention between socioeconomically disadvantaged adolescent mothers and their infants. In C.Moore & P. J. Dunham (Eds.), Jointattention:Its origins and role in development (pp. 251-271). Hillsdale,NJ: Lawrence Erlbaum Associates,Inc.

 

[5] Sinclair, D. & Murray, L. (1998). Effects of postnatal depression on children's adjustment to school.

Teacher's reports. British Journal of Psychiatry, 172, 58-63.

 

[6] Campbell SB, Cohn JF, Meyers T. Depression in first-time mothers: mother-infant interaction and depression chronicity. Developmental Psychology 1995;31:349-57.

 

[7] Bowlby, J. (1988). A secure base: Clinical applications of attachment theory. London:  Routledge.

[8] Murray L, Carothers AD. The validation of the Edinburgh postnatal depression scale on a community sample. Br J Psychiatry 1990;157:288-90.

 

[9] Murray L, Cooper PJ. Effects of postnatal depression on infant development. Arch Dis Child 1997;77:99-101.